Повернення коштів з ФФБ

Алгоритм дій для споживачів фінансових послуг у разі необхідності повернення коштів із фондів фінансування будівництва
Діяльність фондів фінансування будівництва регулюється Законом України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю».
В першу чергу необхідно визначитись чи було здійснено страхування ризиків, що виникають у процесі функціонування ФФБ (дане страхування є обов’язковим відповідно до ст. 10-1 ЗУ та здійснюється довірителем).
По-друге, слід відзначити, що в будь-якому випадку, Правилами ФФБ повинно бути передбачено можливість довірителя отримати кошти з ФФБ на його вимогу в разі відмови від участі у фонді.
Більш детально строки та механізм повернення довірителю коштів на його вимогу прописуються безпосередньо Договором про участь у ФФБ.
По-третє, необхідно визначитись чи було порушено забудовником та/або управителем вимоги чинного законодавства, договору та Правил ФФБ.
Якщо довіритель вважає, що забудовником здійснюються порушення під час будівництва об’єкта, він може звернутись до управителя, який має право вимагати від забудовника надання фінансових та аудиторських звітів,надавати заявникові інформацію про результати проведеної перевірки.
У разі порушення забудовником строків спорудження об’єкта будівництва або у разі неналежного виконання управителем своїх обов’язків, довіритель має право вимагати  від управителя дострокового розірвання  договору та виплати йому коштів.
ЗУ"Про усунення впливу світової фінансової кризи на будівельну галузь і житлове будівництво" забороняє вимагати кошти від керівника ФФС,но ця заборона діє максимум 18 місяців по закінченню цього терміну-заборона знімається.
ч.4 ст.3 вищевказаного закону говорить про те,що заборона не застосовується,якщо термін прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва переноситься більше,ніж на 18 місяців.
Нагляд та регулювання діяльності управителів ФФБ здійснюють:
- Державна комісія з регулювання ринку фінансових послуг;
- Національний банк України.
Таким чином, якщо довіритель бажає достроково розірвати договір про участь у ФФБ та повернути сплачені кошти, необхідно вчинити наступні дії:
1. Звернутись із заявою до Управителя про намір достроково розірвати Договір та виплату сплачених ним коштів. Така заява може бути направлена поштою з описом вкладення листа та повідомленням про вручення або бути подана безпосередньо управителю під підпис уповноваженої особи, яка його прийняла.
2. В разі ненадання відповіді на вказану заяву або необґрунтованої відмови від повернення коштів,Довіритель має право звернутись із скаргою на неправомірні дії Управителя до:
- Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг;
- Національного банку України.
3. У разі неотримання позитивного результату внаслідок виконання попередніх двох кроків, необхідно звернутись до суду із позовною заявою про дострокове розірвання договору та повернення сплачених Довірителем коштів.
Документи для скачування: