Національний банк розділяє побоювання Фонду гарантування вкладі фізосіб, що скасування закону про систему гарантування вкладів спровокує руйнівні наслідки в фінансовій системі Україні.
«Якщо говорити про можливі наслідки такого рішення (якщо КСУ скасує систему гарантування вкладів. – Ред.), то якщо це рішення буде мати ретроспективну дію, тобто буде застосовано з моменту виникнення Фонду, то це призведе до того, що фактично діяльність Фонду за всі роки його існування буде визнана незаконною», – повідомила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.
Постраждалим вкладникам потрібно буде повернути Фонду виплачені їм кошти. «Два мільйони вкладників неплатоспроможних банків, які отримали з Фонду гарантування близько 100 млрд грн, повинні будуть повернути ці кошти до Фонду гарантування», – розповіла пані Рожкова.
Отримані від фізосіб кошти Фонд буде змушений роздати банкам.
«Всі внески, які сплачувати комерційні банки протягом терміну існування Фонду треба буде повернути банкам. Це також значить, що всі рішення щодо ліквідації банків, щодо створення перехідних банків, щодо об’єднань, продажу активів і пасивів з балансів неплатоспроможних банків потрібно буде визнати незаконними і повернути їх в те становище, в якому вони були в момент, коли вони потрапляли в Фонд гарантування вкладів», – сказала вона.
«Тому наслідки такого рішення (КСУ. – Ред.) можуть бути руйнівними сьогодні і для фінансової системи, і взагалі для нормального існування інфраструктури фінансової системи. І це, звичайно, будуть великі збитки для бюджету», – впевнена Катерина Рожкова.
Інший сценарій – рішення КСУ не буде поширюватися на минулий період, тобто закон визнають неконституційним не з моменту ухвалення самого закону, а з моменту винесення рішення суду.
«Тоді очікувано, що зниження ставок за депозитами не відбудеться. Оскільки переважна кількість вкладів в банківській системі це вклади пересічних громадян до 200 тис. грн. І ризик для таких громадян підвищиться, відповідно, ціна не буде знижуватися. А якщо не буде знижуватися вартість депозитів, то ми, напевно, маємо припинити говорити про потенційну можливість зниження вартості кредитів, включаючи іпотеку», – сказала вона.
Директорка-розпорядниця Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлана Рекрут просить президента Володимира Зеленського позачергово скликати Раду національної безпеки та оборони через загрозу державного масштабу в економічній сфері.
Конституційний суд з 25 квітня 2016 року за поданням Верховного суду розглядає питання відповідності Конституції норм закону про ФГВФО. Справа, яка пролежала в КСУ чотири роки, 16 червня 2020 року була відновлена.
У листі ФГВФО стверджується, що «задоволення КСУ конституційного подання в повному обсязі миттєво виведе за межі правового поля весь інститут системи гарантування вкладів, виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків».