Ліквідація чи банкрутсво страхової компанії

Алгоритм дій на випадок ліквідації чи банкрутства страхової компанії

Ліквідація страхової компанії – це повне припинення її діяльності. Повна ліквідація може здійснюватись згідно рішення акціонерів або ухвали господарського суду (у випадку банкрутства).

Одночасно з прийняттям рішення про ліквідацію страхової компанії призначається ліквідаційна комісія, котра керує процесом закриття підприємства. Вона складає перелік діючих договорів страхування, виявляє усіх дебіторів і кредиторів та здійснює розрахунки з ними. Для цього використовуються наявні грошові кошти, а при необхідності продається майно компанії.

Після розрахунків із застрахованими і кредиторами сплачуються усі належні податки, збори та здійснюються розрахунки з акціонерами. Наприкінці цих робіт складається завершальний (ліквідаційний) баланс, котрий підтверджується аудитором, а в реєструючий орган подається заява щодо виключення компанії з реєстру підприємств та організацій України.

Про визнання страхової компанії банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури публікується інформація в офіційному друкованому органі Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України (газети "Голос України" чи "Урядовий кур'єр") у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом.

Клієнтові ліквідованої страхової компанії у відповідності з Законом для отримання відшкодування необхідно протягом місяця від початку ліквідаційної процедури звернутись до ліквідатора з заявою про внесення до реєстру кредиторів. До заяви необхідно додати документи, які підтверджують, що ви є клієнтом даної страхової компанії (достатньо копії договору страхування та квитанції про сплату страхового платежу).

Заяви, які надійшли після 30-денного терміну, не розглядаються та вважаються погашеними. Тобто, якщо клієнт протягом місяця не звернеться з вимогою до ліквідатора, він втрачає право повернути свої кошти.

Важливо відстежити, чи визнані ваші вимоги щодо виплати страхового відшкодування і якщо ні - таке рішення можна оскаржити в судовому порядку.

За результатами обліку заявлених вимог складається реєстр вимог кредиторів та  розглядається в судовому засіданні.

Розраховувати на отримання відшкодувань за страховими випадками можуть лише ті, у кого страховий випадок стався до дати відкриття ліквідаційної процедури. Інші страхувальники можуть розраховувати на повернення частини сплаченої ними премії – за той строк, що договір вже не діє, хоча був сплачений.

Порядок черговості претендентів на отримання коштів від страхової компанії визначено статтею 45 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»:

перша черга — вимоги за договорами особистого страхування, за якими страховий випадок настав до дня прийняття господарським судом постанови, про визнання страховика банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;
друга черга — вимоги фізичних осіб за іншими договорами страхування за наявності підстав, визначених для першої черги;
третя черга — вимоги за договорами особистого страхування, за якими страховий випадок не настав до визнання страховика банкрутом та дія яких припинена;
четверта черга — вимоги фізичних осіб за іншими договорами страхування, за якими страховий випадок не настав та дія яких припинена;
п’ята черга — вимоги юридичних осіб за договорами, страховий випадок за якими настав до дня визнання страховика банкрутом;
шоста черга — вимоги юридичних осіб за іншими договорами страхування, за якими страховий випадок не настав до визнання страховика банкрутом та дія яких припинена.

Ліквідація може тривати в цілому півтора року. Фактично вона починається з моменту винесення судом постанови про визнання боржника банкрутом та не може перевищувати 12 місяців, при цьому цей строк може бути продовжений відповідним господарським судом ще на 6 місяців.

Важливий аспект питання банкрутства страхової компанії – те, що страхувальники мають право на звернення до суду та ініціацію банкрутства компанії. Суд починає провадження у справах про банкрутство, коли безперечні  вимоги кредитора або кредиторів складають не менше 300 мінімальних заробітних плат.

Повна ліквідація страхової компанії може відбуватися також за рішенням акціонерів компанії.

Відповідно до Закону, до складу ліквідаційної комісії, крім представників акціонерів страхової компанії і фінансових органів повинні бути включені і представники кредиторів компанії (тобто страхувальників). Тому, в разі ліквідації страхової компанії ви «за власним бажанням» можете відстежувати, чи не порушуються ваші права і чи представлені вони належним чином у ліквідаційній комісії.

Відповідно до статті 25 Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» дії ліквідаційної комісії можуть бути оскаржені в господарському суді кожним кредитором окремо або комітетом кредиторів.

Як отримати відшкодування по ОСЦПВ в Моторному (транспортному) страховому бюро України

В разі, якщо страхова компанія знаходиться в стадії ліквідації або визнана банкрутом, виплату відшкодування за полісом ОСЦПВ (обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності) можна отримати в МТСБУ. Кошти на відшкодування виділяються за рахунок гарантійного внеску, який проблемний страховик вніс до Фонду захисту потерпілих при вступі до Моторного бюро.

Для отримання відшкодування страхувальнику необхідно:

1. Повідомити МТСБУ про ДТП
• особисто за адресою: м. Київ, Русанівський бульвар, б. 8 (пн.-пт., з 10:00 до 13:00);
• поштою: 02002, Київ-2, а/я 272;
• електронною поштою: mtibu@mtibu.kiev.ua
• факсом: (044) 239-20-31.

2. Підготувати пакет документів:
• заяву на відшкодування збитків (з обов’язковим зазначенням розмірів збитків);
• діючий на момент ДТП поліс ОСЦПВ;
• копія посвідчення особи;
• копія прав водія;
• копія ідентифікаційного номеру;
• копія документа про реєстрацію транспортного засобу;
• довідка про пошкодження транспортного засобу, складена інспектором ДАІ на місці ДТП;
• інформація про наявність полісу КАСКО;
• оригінал або завірена копія результатів оцінки шкоди, нанесеної автомобілю (з урахуванням амортизаційного зносу), з фотографіями пошкодженого ТЗ, його номерних знаків і номера кузова;
• оригінал або завірена копія результатів оцінки ТЗ після ДТП (якщо авто не підлягає ремонту);
• довідка про ДТП, яка видається органами внутрішніх справ (розширена довідка з інформацією про учасників ДТП і осіб, винних в скоєнні ДТП);
• копія постанови місцевого суду, завірена мокрою печаткою цього суду та  така, що підтверджує відповідальність іншого учасника ДТП.
Документи для скачування:

Заява Голові ліквідаційної комісії.